- livingSMART by Elektro Pečaver

Pametni dom v stanovanju?

Poimenovanje »pametni dom« zajema sistem, ki združuje avtomatizacijo in tehnologijo, katerega cilj je predvsem povečati udobje in varnost ljudi, ki ga uporabljajo. Z drugimi besedami, gre za namestitev, zahvaljujoč kateri lahko enostavno in priročno nadzorujete različne naprave in njihovo delovanje prilagodite svojim potrebam in željam. Pri tovrstnih rešitvah je ključna fleksibilnost. To je možnost oblikovanja pametnega sistema na podlagi elementov, ki se dejansko uporabljajo v določenem prostoru. Zato ni pomembna velikost objekta. Pametni dom je mogoče uspešno izvesti tako v vili kot v manjšem stanovanju, v bloku ali vikend na morju.

 

Katere rešitve pametnega doma bodo delovale v stanovanju

Ko se odločate za pametno inštalacijo v stanovanju so vam na voljo skoraj vse rešitve, ki jih najdete v enostanovanjskih ali poslovnih stavbah. Govorimo o upravljanju razsvetljave, senčil, ogrevanja/hlajenja ter nadzoru naprav.

Dobro izbran in konfiguriran sistem pametnega doma v stanovanju omogoča tudi upravljanje Hi-fi naprav ter npr. brezžični sesalnik. Pomemben element pametnega sistema so tudi vse vrste senzorjev, ki povečujejo varnost članov gospodinjstva in njihovega premoženja, kot sta senzor izlitja vode ali dimni senzor.

V kateri fazi bi morali v svoje stanovanje uvesti sistem pametnega doma?

Sistem pametne hiše lastnikom stanovanj ponuja ogromno priložnosti, a da bi jih lahko v celoti izkoristili, je potrebno dobro načrtovati celotno elektroinštalacijo.

Zato je najbolje, da začnete delati na avtomatizaciji pred dokončanjem novega stanovanja ali pred začetkom prenove. Zahvaljujoč temu bo zasnova pametnega sistema v celoti prilagojena vašim potrebam. Kabli bodo speljani čim manj invazivno, krmilniki, senzorji in stikala pa bodo optimalno nameščeni. Sistem avtomatizacije zgradbe ne le olajša nadzor nad stanovanjem, ampak tudi zmanjša število stikal na stenah.

 

Pametni dom v vašem stanovanju. Kje začeti?

Ko se odločate za vgradnjo pametnega doma, se velja obrniti na strokovnjaka za elektroinštalacije in integratorja pametnega doma.

Kako izgleda postopek korak za korakom? 

  •  1. Integrator se pogovarja z vsemi stanovalci, da spozna njihove vsakodnevne navade in potrebe ter pričakovanja glede sistema pametnega doma.
  •  2. Po posvetu s člani gospodinjstva se strokovnjak seznani z načrti stanovanja in njegovimi tehničnimi pogoji, da bi predlagal rešitve, ki jih je mogoče izvesti v določenem stanovanju.
  •  3. Integrator se o načrtih pogovori z ekipo za prenovo in notranjim oblikovalcem ter pripravi osebno zasnovo pametnega doma.
  • 4. Sistem je nameščen, nato pa strokovnjak konfigurira nastavitve naprave in jih prilagodi individualnim željam članov gospodinjstva.